Tip na cyklovýlet: Z vinohradov na salaš


pred rokom


Placeholder image
 
Bratislavský kraj ponúka veľké množstvo možností ako stráviť voľný čas príjemne v prírode. Počas asi 3-hodinového výletu, ktorý pre vás pripravil Bratislavský kraj uvidíte račianske vinohrady, salaš, svätojurské poklady aj krásne lesy pozdĺž Peknej cesty.
...
Dĺžka trasy je cca 29 km, prevýšenie 700 m a doba výletu asi 3 hodiny aj so zastávkou na Bielom kríži. Povrch tvorí 90% asfalt a zvyšok poľná cesta, vhodné sú trekové či horské bicykle a náročnosť je stredná.
...
TRASA: Rača – Svätý Jur – Biely kríž – Pekná cesta – Rača
Vyrazte z centra bratislavskej Rače od kruhového objazdu miestnou komunikáciou smerom na Svätý Jur. V tomto úseku je trasa značená červeným cykloznačením. Prejdete okolo konečnej električiek a po asfaltovej ceste smerom popod Malé Karpaty. Zľava treba prejsť cez malý kopec križovatku diaľnice D4 až sa dostanete k Pustému kostolíku s miestnou kalváriou a cykloodpočívadlom.
...
Ďalšie - trošku zložitejšie cykloznačenie vás prevedie popod hlavnú cestu, o kúsok ďalej pod železnicu. Dostanete sa až k Šúrskemu kanálu, kde sa napojíte na modré cykloznačenie. To sledujte počas prejazdu Sv. Jurom a potom aj v lese až po križovatku ciest pod Veľkým Javorníkom.
...
Vo Sv. Jure - malebnom vinohradníckom mestečku sa vám bude páčiť. Námestím sa nesie duch dávnych čias. Mestská radnica, slnečné hodiny, farský kostol, piaristický kláštor,
Pálfiovský kaštieľ či neďaleká zrúcanina hradu Biely Kameň - je tu dosť pamiatok na obdiv. Z mestečka budete
stúpať po asfaltovej komunikácii na hrebeň Malých Karpát.
Pred križovatkou pod Veľkým Javorníkom môžete využiť
piknikovú lúku s prístreškom, ohniskom a pitnou studničkou.
Tu zíďte z modro značenej cyklotrasy a pokračujte neznačenou asfaltkou vľavo do mierneho kopca. Po skoro 3 km prídete na Biely kríž. V zrekonštruovanej horárni sa môžete ubytovať, v bufetoch občerstviť.
...
Z Bieleho kríža pokračujte pravou asfaltovou cestou, značenou načerveno. Po nej sa spustite dolu kopcom, miniete Dolný červený kríž a cesta vás privedie na križovatku trás – Pekná cesta – Spariská. Tu, pri cyklosmerovníkoch a mape odbočíte doľava a po kilometri cesty sa dostanete k horárni na Peknej ceste s bufetom aj detským ihriskom.
...
Prudší zjazd z horárne vás dovedie na okraj Rače. Pri ďalšom cyklosmerovníku zabočte doľava, do starej Rače sa dostanete cez Vinohrady. Miestnou komunikáciou sa zasa dostanete na Námestie A. Hlinku.

Fotogaléria

logo Tour Centrope logo BSK